Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Danışanlarımızdan gelen ve meral edilen sorularınız ve kısa cevaplarımız.
 • Psikoterapide danışan ile görüşülen bilgiler gizli midir?
  Ülkemizde, bir psikolog ile danışanı arasındaki iletişim, kanunla ile korunmaktadır. Ancak, bu gizlilik korumasının genel olarak tanınan istisnaları vardır. Psikologların, bir danışıanının kendisine veya başka birine zarar vermeyi planladığını öğrenirlerse "uyarmak" görevi vardır ve psikologlar yasal olarak çocuk istismarını bildirmekle yükümlüdür. Bu gibi kamu güvenliğini ve toplumsal travmalarla yakından ilişkili konularda da herkes için doğru olanı yapmak uzmanların görevidir.
 • Terapi randevuları ne sıklıkla planlanır?
  Kişiyi ve sorunun mahiyetini dikkate almadan bu soruya cevap vermek mümkün değildir. Pek çok psikoterapi yaklaşımı/yöntemi vardır . En sık olarak bilişsel terapi , davranış terapisi, gerçeklik terapisi ve psikodinamik terapiler uygulanır. Psikoterapi randevularının sıklığı, bir şekilde terapistin teorik yaklaşımına ve sorunun doğasına ve ciddiyetine bağlıdır. Sıklık tipik olarak haftada 1-3 seans arasında değişebilir genelde ortalama haftada birdir. Tedavi seanslarının uzunluğu her terapiste göre değişir ancak genellikle 45-60 dakika arasında sürer.
 • Yetkili bir psikolog bulma konusunda nasıl bir yol izlemeliyim?
  Psikolog seçimi, herhangi bir profesyoneli seçmeye benzer olsa da, psikoloğunuzla kuracağınız ilişki çok kişiseldir. Hem eğitim hem de deneyim dahil olmak üzere psikoloğunuzun ön niteliklerini ve uzmanlıklarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Randevu almadan önce doğrudan danışmanlarımız seçeceğiniz psikoloğunuzla ilgili size yardımcı olacaktır. Verilecek hizmetler hakkında sorular sorun, böylece beklediğinizden farklı bir şey elde edemezsiniz. Psikoloğunuzla görüşme durumunuz olursa konuşurken rahat hissettin. Son olarak psikoloğunuzdan memnun kalmadığınızda değiştirmekten çekinmeyin.
 • Uzmanlık alanlarınız nelerdir?
  Klinik psikoloji, Adli (hukuk) psikoloji ve Eğitim psikolojisi , Mizaç Analizi, Psikiyatri, Tıbbi Danışmanlık, Akapunktur, Nöral Terapi, Biorezonans Ondamed , Bağımlılık Tedavisi, Aile ve Çocuk Terapisi alanlarında uzman ekip arkadaşlarımız bulunmaktadır. Aşağıdaki alanlarda yoğunlaşarak psikoterapi, danışmanlık hizmetlerimiz bulunmaktadır. Mücadele stres sıra sıra depresyon ve anksiyete Panik atakların ve diğer duygusal problemlerin üstesinden gelmek Bağımlılıklarla başa çıkmak Korkuları ve fobileri ve obsesif-kompulsif çözümü İletişim becerileri güçlendirmek Partner, eş ve evlilik ve de aile çatışmalarını çözme Yeme problemleri ve kilo endişeleri, diyet çözümleri İlişki Sorunları Fetişlerin yanı sıra erkek cinsel kaygılarını ve kadın cinsel kaygılarını ele alma
 • Diğer müşterilerle bekleme odasında oturmak zorunda mıyım?
  Bekleme odalarımızı sadece danışanlarımızı karşılamak için kullanırız. Randevularımız arka arkaya planlanır, bu yüzden siz geldiğinizde ve ayrıldığınızda etrafta genelde az sayıda danışanımızla karşılaşabilirsiniz.Tüm danışanlarımızı geldikleri andan itibaren karşılarız ve birkaç dakika içinde seanslarımıza başlarız.
 • Depresyonla nasıl başa çıkıyorsunuz?
  Depresyon Hakkında Depresyon için uygun tedavi şarttır, ancak kendi kendine yardım stratejileri daha iyi hissetmenize de yardımcı olabilir. Yeterince uyumak, sağlıklı beslenmek, sosyal destek bulmak ve düzenli fiziksel aktivite yapmak depresyon duygularıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı şeylerdir. Depresyon bu şeyleri daha zor hale getirebilirken, her gün bir veya iki görevle uğraşmak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon, yaşamınız boyunca yalnızca bir kez ortaya çıkabilse de, insanlar genellikle birden fazla atak geçirir. Bu ataklar sırasında, semptomlar günün çoğunda, neredeyse her gün ortaya çıkar ve şunları içerebilir: Üzüntü, ağlamaklılık, boşluk veya umutsuzluk duyguları Küçük meselelerde bile öfke patlamaları, sinirlilik veya hayal kırıklığı Seks, hobiler veya spor gibi normal aktivitelerin çoğuna veya tamamına ilgi veya zevk kaybı Uykusuzluk veya çok fazla uyuma dahil uyku bozuklukları Yorgunluk ve enerji eksikliği, bu nedenle küçük işler bile ekstra çaba gerektirir Azaltılmış iştah ve kilo kaybı veya yemek ve kilo alımı için artan istek Anksiyete, ajitasyon veya huzursuzluk Yavaş düşünme, konuşma veya vücut hareketleri Değersizlik ya da suçluluk duygusu, geçmişteki başarısızlıklara takılıp kalma ya da kendini suçlama Düşünme, konsantre olma, karar verme ve bir şeyleri hatırlamada sorun Sık veya tekrarlayan ölüm düşünceleri, intihar düşünceleri, intihar girişimleri veya intihar Sırt ağrısı veya baş ağrısı gibi açıklanamayan fiziksel problemler Majör Depresyon Nedir? MaJör Çoğu insan hayatlarının bir noktasında üzgün veya üzgün hisseder. Ancak klinik depresyon, günün çoğunda, bazen özellikle sabahları depresif bir ruh hali ve en az 2 hafta boyunca her gün mevcut olan normal aktivitelere ve ilişkilere olan ilginin kaybıyla kendini gösterir. Ek olarak, zihinsel sağlık durumlarını teşhis etmek için kullanılan bir kılavuz olan DSM-5'e göre , majör depresyonla ilgili başka semptomlarınız olabilir. Bu belirtiler şunları içerebilir: Neredeyse her gün yorgunluk veya enerji kaybı Neredeyse her gün değersizlik veya suçluluk duygusu Bozulmuş konsantrasyon, kararsızlık Neredeyse her gün uykusuzluk veya aşırı uyku (aşırı uyku) Hemen hemen her gün hemen hemen tüm etkinliklerde belirgin bir şekilde azalmış ilgi veya zevk (anhedoni olarak adlandırılır, bu belirti önemli kişilerden gelen raporlarla belirtilebilir) Huzursuzluk veya yavaşlama hissi Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri Önemli kilo kaybı veya artışı (bir ayda vücut ağırlığının %5'inden fazla değişiklik)
 • Kaç tedavi seansına ihtiyaç duyulacak?
  Tedavinin uzunluğu, sorunun doğası ve ciddiyeti, seçilen tedavi hedefleri ve terapistin yaklaşımı gibi çeşitli değişkenlere bağlıdır. Ulusal bir araştırma çalışması, psikoterapi hastalarının %50'sinin 8 seans terapide iyileşme kaydettiğini ve %75'inin 6 aylık terapiden sonra iyileşme gösterdiğini göstermektedir. Ancak, "iyileşmek" ile "tedaviyi başarıyla tamamlamak" ifadelerinin aynı şey olmadığını unutmayın. Tekrarlayan kronik depresyon, tekrar eden madde bağımlılığı, kişilik sorunları ve devam eden stres tepkileri gibi daha ciddi sorunlar genellikle 6 aydan uzun tedaviler gerektirir.
 • Teşhisimi (sorunu) nasıl belirlersiniz? Nasıl bir çözüm uygularsınız?
  Standart prosedür de, uzmanımızla bir ya daha fazla görüşme yapması içindir ve danışanımızda psikolojik testler yaptırabilirirz. Daha sonra bir tanı konur. Genelde 2. yada 3. randevunuzda bir teşhis kesinleşir.
 • Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark nedir?
  Psikologlar ve psikiyatristler , duygusal sorunları olan bireylere tedavi sağlar. Psikoloji hem bir meslek hem de bağımsız bir bilimsel disiplindir. Psikiyatri ise tıp alanında bir uzmanlıktır. Tipik olarak, bir psikolog Yüksek Lisans veya Doktora derecesine sahip olacak ve bir psikiyatrist Tıp derecesine sahip olacaktır. Psikologlar, sorunları tedavi etmenin birincil yöntemi olarak insanların davranışlarını kontrol etmelerine ve değiştirmelerine yardımcı olur. Psikiyatristler, insanların davranışlarını değiştirmenin birincil yolu olarak ilaç yazarlar. Hem psikologlar hem de psikiyatristler, karmaşık duygusal sorunların hem biyolojik hem de psikolojik nedenlerin sonucu olabileceğini varsayıyorlar. Biz merkezlerimizde bütüncül sağlık yaklaşımı prensibi üzerine danışanlarımıza çözüm üretiriz. Merkezlerimizde Psikologlar, psikiyatristler ve hekim arkadaşlarımız sizin için en doğru yönlendirmeleri yaparlar.
 • İnsanların sizden yardım istediği ortak sorunlar nelerdir?
  Problemler zamana göre değişkenlik gösterebildiği için bu sorunun cevabı hangi 5 yıllık dönemi sorduğunuza göre değişir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde problemler geniş bir yelpazede yer aldı, ancak çoğunluğu depresyon ve etkileri, stres ve anksiyete , yeme ve kilo ile ilgili problemlerin yanı sıra ilişki problemleri ve bağımlılıklar olmaktadır.
 • Ofisiniz yerine evime veya ofisime gelebilir misiniz?
  Bize mahremiyet ve terapötik bir ortam sağlamasından ötürü sizinle seanslarımızı merkezlerimizde yapmamızı öneririz. Gerekirse yüz yüze görüşmek yerine telefonla da görüşebiliriz. Ofisinizde veya mahremiyet alanınızda bizimle seans yapmak isterseniz destek ekibimizden bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevabınızı bulamadınız mı?

Sorunuzu gönderin sizin için cevaplayalım.