Mizmer Danışmanlık

19 Aralık 2017

2.7M Kişi Okudu

12 Yorum

Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları toplumda çok sık görülen ve genelde ihmal edilen bir hastalıktır. Uyku bozuklukları pek çok psikolojik problemin genelde ilk bulgusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar biyolojik parametrelere göre uyku bozuklukları sınıflandırılsa da altta yatan en önemli nedenler psikolojik nedenlerdir. Bu yüzden uyku bozuklukları tedavisinde psikoterapi desteği oldukça önemlidir.

İnsomnia (Uyuyamama Hastalığı)

Genel olarak bir uykuya dalma veya uykuyu sürdürme hastalığı olarak bilinen insomnia, nedeni fark etmeksizin uyku düzenindeki bozuklukların tamamına denir. Uyku düzensizliği altında onlarca nedenin rol alabileceği bir sonuçtur. Bu açıdan insomnia tedavisi altta yatan nedenin ortadan kaldırılması ile mümkündür. Özellikle otonom sinir sisteminin aşırı aktif olduğu hastalarda nöralterapi, akupunktur, kupa tedavisi ve Ondamed-PEMF oldukça etkilidr.

Uyku Apnesi

Gündüz aşırı uyuklama, kronik yorgunluk, uyurken soluksuz kalma, sabahları yorgun uyanma ve baş ağrısı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Özellikle kilolu ve boyun kısmı kısa hastalarda çok sık görülmektedir. Kilo vermek, uyku apnesininde oldukça önemlidir. Uyku ilaçları ve alkol uyku apnesinde kaçınılması gereken temel maddelerdir. Ayrıca uyku apnesi tedavisinde CPAP cihazları oldukça etkilidir. Ayrıca bazı diş telleri çeneyi önde tutarak uyku apnesinde faydalı olabilmektedir. Bazı kişilerde, alt çeneyi önde tutmaya yarayan bir diş teli hafif veya orta dereceli uyku apnesinde ve horlamada faydalı olabilir.

Narkolepsi

Sürekli uyku atakları ve gündüz aşırı uyku eğilimi ile kendisini gösterir. Kişi bu uyku atakları sırasında rüya görmek veya halüsinasyon görmek riskli işaretlerdir. Ayrıca bunlara ek olarak kas kontrolünün kaybı(katapleksi ) ve uyku felci denilen hareket edememe hali ciddi risklerdir. Bazı antidepresan ilaçlar, gün içi enerjiniz düzenlemek için uyarıcı ilaçlar, akupunktur ve Ondamed-PEMF cihazları narkolepsiyi önlemede oldukça etkili olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

İstirahat halinde veya uyku halinde bacaklarda hissedilen huzursuzluk, hareket ettirememe ve rahatsızlık hissidir. Kişiler genelde uyuşma, karıncalanma veya tanımlanamayan bir histen bahsederler. Gece kalkıp yürüme ve germe sonrası rahatlama olur. Uyku bozukluklarında tedaviye en iyi yanıt veren bulgulardan biridir. Magnezyum takviyesi, diyet desteği, akupunktur, nöralterapi ve Ondamed-PEMF oldukça etkili olabilir.

Sirkadiyen ritim bozuklukları

Gece uykuya dalmakta güçlük, uyanmada zorluk veya gece uykunun bölünmesi genelde sirkadiyen ritim bozuklukları ile ilgilidir. Bu hastalarda genelde kronik stres ve melatonin sentezinde bozulma oldukça yaygındır. Bu hastalarda melatonin desteği, Ondamed-PEMF desteği nöralterapi hormonal eksen enjeksiyonları ve akupunktur oldukça etkili olabilir.


Mizmer’in danışanlarına sunduğu bu ayrıcalıklı danışmanlık süreci için sizleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'da bulunan merkezlerimize bekliyoruz.