Mizmer Danışmanlık

19 Aralık 2017

2.7M Kişi Okudu

12 Yorum

Hipnoterapi

Popüler inancın aksine, hipnoz derin bir uyku hali değildir. Transa benzeyen bir durumun ortaya çıkmasını gerektirir. Hastanın tamamen hipnoterapistin sesine konsantre olduğu gelişmiş bir farkındalık durumudur. Bu durumda, bilinçli zihin bastırılır ve bilinçaltı zihni ortaya çıkar.

Terapist, tohumları iyice ekilen hastaya fikir, kavram ve yaşam tarzı uyarlamaları önerebilir.

İyileşmeyi veya olumlu gelişmeyi herhangi bir şekilde teşvik etme uygulaması, hipnoterapi olarak bilinir. Bu nedenle, hipnoterapi bir tür psikoterapidir. Hipnoterapi, mantıksız korkular, fobiler, olumsuz düşünceler ve bastırılmış duyguların üstesinden gelmek için zihin içinde davranış kalıplarını yeniden programlamayı amaçlamaktadır. Vücut, rahatlatılmış trans benzeri hipnoz halindeyken bilinçli kontrollerden kurtulduğunda, solunum yavaşlar ve derinleşir; nabız oranı düşer ve metabolik hız düşer.

Hipnozun, bilinç durumumuzu, analitik olmayan sağ tarafını daha dikkatli hale getirilirken beyindeki analitik sol tarafın kapanacağı şekilde değiştirerek çalıştığı düşünülmektedir. Zihnin bilinçli kontrolü engellenir ve bilinçaltı aklı uyanır. Bilinçaltı zihin bilinçli zihinden daha derin oturmuş, daha içgüdülü bir güç olduğu için, hastanın davranışları ve fiziksel durumunun değişmesi için hedef alınan bölümdür.

Örneğin, bilinçli olarak örümcek korkularını yenmek isteyen bir hasta, bilinçli olarak bunu yapabilecek her şeyi denemekle birlikte, bilinçaltındaki zihin bu terörü koruduğu ve hastanın başarılı olmasını önlediği sürece başarısız olur. İlerleme ancak bilinçaltını yeniden programlayarak derin oturmuş içgüdüleri ve inançları ortadan kaldırıp değiştirilebilir.