Mizmer Danışmanlık

19 Aralık 2017

2.7M Kişi Okudu

12 Yorum

Sosyal Fobi

“Benimle ilgili ne düşünecekler?”, “Ya rezil olursam?”, “Yürüyüşüm nasıl görünüyor?”, “Kızardığım anlaşılıyor mu?” gibi kaygı içerikli düşünceler belki zaman zaman herkesin aklından geçiyordur. Ancak sosyal fobisi olan kişiler, bu kaygıyı hemen her gün yaşarlar. Sosyal fobi ya da sosyal anksiyete, kişinin toplumsal ortamlarda yargılanma, rezil olma, eleştirilme, seyredilme gibi durumlara karşı yoğun bir kaygı ve korku geliştirmesidir. Sosyal fobi yaşayan kişiler başkalarının önünde yemek, yazmak, sosyal bir ortama girmek, topluluk içinde konuşmak, telefonla konuşmak gibi sosyal durumlardan kaçınma isteği duyarlar.

Sosyal fobinin karın ağrısı, baş dönmesi, titreme, terleme, kızarma, mide bulantısı, çarpıntı gibi fiziksel; öfke, gerginlik, korku gibi duygusal ve yoğun kaygı, kafa karışıklığı gibi düşünsel birçok belirtisi olabilir. Sosyal fobi beraberinde depresyon, bağımlılık, panik bozukluk gibi birçok psikolojik bozukluğu da getirebilir.

Toplumda çok sık görülen sosyal fobi, herkeste farklı nedenlerle gelişir ve farklı bir seyir izler. Bu nedenle sosyal fobiden yakınan her kişinin bireysel farklılıklara göre değerlendirilmesi ve buna göre tedavi planı oluşturulması elzemdir. Sosyal fobi bazı mizaç tiplerinde çok daha sık görülmektedir. Bu açıdan sosyal fobinin kaynağının tespit edilebilmesi adına öncelikle kişinin mizaç tipi belirlenmeli ve buna göre yol alınmalıdır. Merkezimize sosyal fobi ile başvuran danışanlarımızı daha yakından tanımak için önce onların doğuştan gelen ve değişmeyen mizaç yapılarını tespit edip, yaşadıkları sosyal fobi rahatsızlığıyla ilişkisini inceleriz. Ardından bireye özgü hazırlanan danışmanlık programımızla problemin giderilmesi ve iyi oluş seviyesinin gün be gün artması yönünde uzmanlarımızla sizlere psikolojik destek sunarız.


Mizmer’in danışanlarına sunduğu bu ayrıcalıklı danışmanlık süreci için sizleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya'da bulunan merkezlerimize bekliyoruz.