Mizmer Danışmanlık

19 Aralık 2017

2.7M Kişi Okudu

12 Yorum

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, ruh halinde ani ve belirgin değişimler olmasıdır. Bipolar bozuklukta değişimler taşkınlık (hareketliliğin, konuşkanlığın, coşkunun, riskli davranışların, libidonun artması) ve çökkünlük (mutsuzluğun, karamsarlığın, umutsuzluğun, suçluluk-pişmanlık duygularının, intihar düşüncelerinin artması) olarak iki ayrı uç halinde seyreder. Bipolar bozukluğun bu iki ucu manik ve depresif dönemlerdir. Kişi bu dönemler arasında hızlı bir geçiş gösterebileceği gibi, arada “normal” halini de yaşayabilir. Ancak her ihtimalde, kişinin yaşamı oldukça olumsuz etkilenir. Bipolar bozuklukla birlikte akademik ya da mesleki hayatta, sosyal ilişkilerde büyük problemler baş gösterir.

Bipolar bozukluk kişilerin dürtüsel veya tepkisel davranışlar göstermelerine, kontrolsüz para harcamalarına, öfke patlamaları yaşamalarına, kendilerine zarar vermelerine, fikir uçuşmaları yaşamalarına yol açabilir. Ayrıca, alkol ya da uyuşturucu kullanımının sıklıkla bipolar bozukluğa eşlik ettiği görülmektedir.

Stresli yaşantılar ya da genetik gibi birçok sebebi olsa da bipolar bozukluğun oluşması ve ilerlemesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bipolar bozuklukta kişiye özgü bütüncül bir tedavi yöntemi kişinin günlük hayatını problemsiz geçirebilmesini kolaylaştıracaktır. Bipolar bozukluk hem biyolojik, hem de psikolojik açıdan ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gereken klinik bir tanıdır. Bu açıdan kişinin beslenmesinin düzenlenmesi, eksik vitamin ve minerallerin yerine konulması, ilaç tedavisi ve psikoterapi ile bütüncül bir yaklaşım en etkili yöntemdir.