bağırsak sendromu - bireysel danışmanlık

Mizmer Danışmanlık

12 Aralık 2017

1.2M Kişi Okudu

06 Yorum

bağırsak sendromu,irritabl bağırsak,geçirgen bağırsak,kabızlık problemi

Geçirgen Bağırsak

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU (LEAKY GUT SENDROMU) NEDİR?


Modern tıbbın babası Hipokrat, “Tüm hastalıklar bağırsaklardan başlar” dedi. Ölümünden iki bin yıldan fazla zaman geçtikten sonra, bilimsel araştırmalar bu teorinin doğruluğunu kanıtlıyor. Son zamanlarda doktorlar tarafından sıkça kullanılan ve birçok hastalığın temelinde olduğu ifade edilen yeni bir hastalık duyulmaya başladı ‘GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU’. Kulağa hoş geliyor, ancak dikkate alınması gereken önemli bir sorundur.

Kötü beslenme, kronik stres, aşırı toksik yük ve bakteriyel dengesizlikten dolayı geçirgen bağırsak sendromunun yüksek oranlara ulaştığı görülüyor.

Esasen, geçirgen bağırsak semptomları bağırsak sıkı birleşim alanlarının bir arızasının sonucudur. Bu sıkı kavşaklar (Tight Junctionlar) bağırsaklarınız ile kan dolaşımı arasındaki bir geçiş noktasıdır. Sıkı kavşaklar çok hassas bir işleyişe sahiptir. Yaşamsal besinlerin kan dolaşımına girmesine izin vermekte, yabancı veya zararlı bileşiklerin sindirim sisteminizden kana geçmesini önlemektedirler.

Sızdıran bağırsaklara sahip olmak, bağırsaklarımız ile kan dolaşımımız arasındaki kapakları kırmak gibidir. Asla girmemesi gereken veya girmesi imkansız olan parçacıkların birçoğu artık içinden geçmiştir.

Bağışıklık sisteminizin büyük bir çoğunluğu bağırsakta bulunur ve bağırsak geçirgenliği bozulduğunda bağışıklık sistemimiz büyük bir zarara uğrayacaktır. Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmaya hizmet eden bağışıklık sistemimizin tepkisinin normal bir parçası olan akut inflamasyonun bozulması sonucu bir çok hastalığın kökeninde yer alan kronik inflamasyona dönüşür.

Peki, bu kronik inflamasyon sonucunda hangi hastalıklar ortaya çıkar;

 • - Mide ülseri
 • - Kronik ishal
 • - İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)
 • - İnflamatuar bağırsak hastalıkları (Crohn koliti, ülseratif kolit)
 • - Çölyak hastalığı
 • - Yemek borusu(özefagus) ve kalın bağırsak (kolorektal) kanseri
 • - Alerjiler
 • - Solunum yolu enfeksiyonları
 • - Akut inflamasyon durumları (sepsis, SIRS, çoklu organ yetmezliği)
 • - Kronik inflamatuar durumlar ( artrit gibi )
 • - Obeziteye bağlı metabolik hastalıklar (yağlı karaciğer, Tip II diyabet, kalp hastalığı)
 • - Otoimmün hastalık (lupus, multipl skleroz, Tip I diyabet)
 • - Parkinson hastalığı
 • - Kronik yorgunluk sendromu
 • - Obezite
 • GEÇİRGEN BAĞIRSAK SEMPTOMLARI

 • 1- Gıda Duyarlılıkları: Bağırsak aşırı geçirgenliği olan insanların bağışıklık sistemi, kan dolaşımına giren toksinlerin zarara uğratması nedeniyle, vücutlarını belirli gıdalardaki antijenlere (gluten,süt) karşı daha duyarlı hale gelerek bu gıdaların sindirilmesi ile ilgili çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.
 • 2- İnflamatuar Bağırsak Hastalığı: Ülseratif Kolit ve Crohn hastalarında yapılan çalışmalarda bağırsak geçirgenliğinin belirgin şekilde bozulduğu gösterilmiştir.
 • 3- Otoimmün Hastalık: Bu hastalıklar arasında vücudun kendine yabancılaştığı ve kendi dokularına karşı antikor üreterek savaştığı Romatoid Artrit, Ankilozan spondilit, vaskülitler ve birçok tiroit hastalığı sayılabilir. Otoimmün hastalıklar ile geçirgen bağırsaklar arasındaki ilişki zonulin denilen bir molekülle açıklanmaktadır.
  “Zonulin, tolerans / bağışıklık tepkisi dengesinde yer alan şimdiye kadar açıklanan sıkı kavşak noktalarının tek fizyolojik modülatörüdür. Zonulin yolu genetiği duyarlı bireylerde bozulduğunda bağırsak ve bağırsak dışı hastalıklar (allerjiler,eklem hatalıklar) otoimmün, inflamatuar ve neoplastik bozukluklar ortaya çıkabilir. ”
  Yapılan araştırmalarda bu zonulin yolunu en çok bozan maddelerin başında Glutenin geldiği görülmektedir.
 • 4- Tiroid Sorunları: Geçirgen bağırsak sendromunun doğrudan etkileyebildiği Otoimmün hastalıklardan biri Hashimoto hastalığıdır .”Kronik tiroidit” olarak da bilinen bu bozukluk düşük tiroid fonksiyonu (hipotiroidizm), metabolizma bozukluğu, yorgunluk, depresyon, kilo artışı ve bir takım diğer endişelerle kendini gösterir.
 • 5- Gıdaların emilememesi (Malabsorbsiyon): Geçirgen bağırsak sendromunda, B12 vitamini, magnezyum ve sindirim enzimleri gibi çeşitli beslenme yetersizliklerini gözlemlenmiştir. Sık görülen besin eksiklikleri, pek çok fonksiyonel tıp uygulayıcısının sızdıran bağırsak problemleri çeken insanlar için probiyotiklere ek olarak birçok gıda ve multivitamin reçete etmesine eden olmaktadır.
 • 6- İnflamatuar Cilt Hastalıkları: Bağırsak-cilt bağlantı kuramı, 70 yıl önce ilk kez tarif edilmiş olup bağırsak aşırı geçirgenliğinin, sivilce ve sedef hastalığının neden olduğunu açıklamaktadır.birden çok olabilen yan etkileri olan kremler ve ilaçlar genellikle bu cilt bozuklukları için öngörülmüştür ancak ana nedeninin bir kısmının bağırsaklarda var olabileceğine dair son yıllarda onlarca kanıt vardır.
 • 7- Duygudurum Sorunları ve Otizm: Neuroendocrinology Letters dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre geçirgen bağırsakların çeşitli nöro-bilişsel bozukluklara neden olduğu gösterilmiştir. Örneğin, bağırsak aşırı geçirgenliğinin depresyona neden olan bazı diğer kimyasalların salınmasını tetikler.
  Yakın zamanda yapılan başka bir araştırmada OTİZMİN, özellikle de yaşamın ilk yılındaki bağırsak florasındaki sorunlarla bağlantılı, olduğu kanıtlanmıştır.
 • Tıp camiasının büyük bir kısmının varlığını bilmediği veya görmezden geldiği geçirgen bağırsak sendromunun, ne kadar çok kişiyi etkilediğine dair dikkat etmeniz çok kritiktir. İyi haber, birçok işlevsel ve entegre tıp uzmanı doktorların, bu durumu daha iyi anlamış olması ve sızdıran bağırsaktan muzdarip olup olmadığınızı belirlemenize ve onarmaya yardımcı olması muhtemeldir.

  Akupunktur Kullanım Alanları
  Almanya’da yapılan araştırmalar akupunkturun gerginlik baş ağrısı ve migreni hafifletmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2003 yılında, akupunkturun etkili olduğu kanıtlanmış bir dizi durumu listeledi. Bunlar arasında şunlar bulunur

  bağırsak sendromu,irritabl bağırsak,geçirgen bağırsak,kabızlık problemi,spastik kolit,barsak sendromu,huzursuz barsak