Obsesif Kompulsif Bozukluk

OKB – Takıntı

Obsesif Kompulsif bozukluk belki de günlük hayatta en çok aşina olduğumuz terimlerdendir. “Ben obsesifim” vb. cümleleri bir tanıdığınızdan duymuş olma ihtimaliniz hayli yüksektir. Peki nedir bu Obsesif – Kompulsif Bozukluk ve nasıl anlaşılır?

Halk dilinde “takıntı hastalığı” diye de bilinen bu bozukluk semptom yönünden oldukça zengindir. Danışanlarımızın bazılarında sadece obsesyon bazılarında sadece kompulsiyon bazılarında ise hem obsesyon hem kompulsiyon birlikte görünür. Obsesyonu kimi zaman istenmeden gelen belirgin bir kaygıya neden olan yineleyici ve sürekli düşünceler olarak tarif edebiliriz.  Kompulsiyon ise, kişinin obsesyonel düşüncelere bir tepki olarak uygulanan kişinin yapmaktan kendini alıkoyamadığı davranış ya da zihinsel eylemlerdir.

Gündelik yaşamdan örnek verecek olursak kişinin ellerinin kirlendiğine dair yoğun ve sıkıntıya neden olacak sürekli düşüncesi obsesyon iken, kişinin bu düşünce üzerine sürekli olarak ellerini yıkaması kompulsiyon (kompulsiv davranış)dur. Ayrıca kompulsiv davranış, obsesif düşüncenin içeriğine göre zihinsel bir eylem olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin dua etme, sayı sayma gibi.

Şüphesiz her bireyin kaygı yaratan düşünceleri, bazen kendini yapmaktan alıkoyamadığı davranışları vardır. Ancak bu düşünce ve davranışların günlük hayatınız ve yaşamınızı güçleştirdiğini bir düşünün. “Ütüyü fişten çektim mi?” diye düşünüp tekrar tekrar ütü odasına gidip prize baktığınızı hayal edin. İşte obsesif-kompulsif bozukluğu böyle ifade edebiliriz.

Siz de kendinizde benzer düşünce ve davranışlar görüyorsanız ve artık bu durum sizi ve yaşamınızı istemediğiniz oranda etkiliyorsa bir uzman yardımı almanızın zamanı gelmiş demektir. Unutmayın, Obsesif- kompulsif bozukluğun tedavisi için düşünce ve kompulsif davranış kemikleşmeden başvurmak terapinin daha kısa sürede sonuç vermesine imkan verecektir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

Bir önceki Tarihsel bir sistemin yeni bir mizaç modeline evrimi: Dokuz Tip Mizaç Modeli başlıklı yazımızda Dokuz, evrimi ve mizaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir