Fobiler

Fobiler/Korkular

Kişinin belirli nesneler ya da durumlar karşısında duyduğu veya kapıldığı kaygılı, olağan olmayan, hastalık derecesindeki güçlü korkuya fobi denmektedir. Fobik kişiler belli bir durum, nesne veya olay ile karşılaştığında yüksek anksiyete duyarlar. Kişi korkularının anlamsız olduğunun farkındadır, ancak o an zihnini organize edemediğinden bu korkularını engelleyemez.

Kişi korku yaratan nesne veya durumla karşılaştığında ortaya anksiyete belirtileri çıkar. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

• Çarpıntı
• Yüz kızarması
• Titreme
• Terleme
• Nefes darlığı
• Ağız kuruluğu
• Yutkunma güçlüğü vb.

Psikolojik rahatsızlıkların çoğunda olduğu gibi fobilerin nedenleri de genetik ve çevresel olmakla birlikte eylemsel, duygusal ve bilişseldir. Ancak fobilerin nedenleri incelendiğinde türlerine göre değişmekle birlikte aynı fobi türünde hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Örneğin sosyal fobisi olan birinin geçmişte yaşadığı bir olay bu fobiye sebep olurken, başka bir bireyde mizaç-kişilik örüntüsünden gelen özellikler sonucu sosyal fobi ortaya çıkmış olabilir.

Fobiye sahip kişiler genelde bunun bir psikolojik rahatsızlık olduğunu düşünmez ve önemsemezler, bu yüzden her ne kadar toplumda fobik kişi sayısı fazla olsa da tedaviye başvurulmadığından istatistiklerde görünürlüğü düşüktür. Fobiler tedavi edilmediği sürece kişilerin günlük işlevlerinde ciddi bozulmalara neden olur. Özellikle bazı fobiler gündelik hayatta kişiyi zor durumda bırakabilir. Örneğin kapalı alan fobisi (klostrofobi) olan biriyseniz yüksek katlı apartmanlarda merdiven kullanmak zorunda kalabilirsiniz veya karanlık fobisi (kenofobi) olan bir çocuğunuz varsa gece uykuları sizin için zor olabilir.

Fobiler, kişinin çevresinden sürekli duyduğu “bunda korkacak ne var, korkunun üstüne git, cesaretli ol” gibi söylemlerle üstesinden gelemeyeceği, oldukça önemli bir psikolojik tablodur. Eğer siz de bu ve benzer fobilere/korkulara sahipseniz ve artık bu durum gündelik yaşantınızı hatta çevrenizdeki insanlarla olan ilişkilerinizi istemediğiniz derecede etkiliyorsa bir uzmandan yardım almanızın vakti gelmiş demektir.

Fobiler

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

 

Bir önceki Kaygı ve Stres Bozuklukları başlıklı yazımızda bireysel danışmanlık, bireyseldanismanlık.com ve dokuz tip mizaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir