Mizaç Uyumu-İmtizaç

Danışmanlık bir lüks değil ihtiyaçtır...

 

Mizaç Uyumu-İmtizaç Danışmanlığı, evli ya da evli olmayan bireylerin, ilişkilerinde karşılaştıkları sorunları Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanlarıyla birlikte ele alıp değerlendirdikleri ve yine birlikte çözüme kavuşturdukları bir danışmanlıktır. Mizaç Uyumu-İmtizaç Danışmanlığında, bireyler arasında yaşanan, duygusal, düşünsel ve davranışsal problemler, psikologlar tarafından kişilerin mizaç tipleri göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Böylelikle danışmanlığa başvuran her bir birey için “genel geçer öneriler yerine” “bireylerin mizaç tiplerine ve potansiyellerine uygun” en iyi yol haritası belirlenir. Mizaç Uyumu-İmtizaç Danışmanlığında bireyler, uzmanlarımızın yönlendirmesiyle bazen seanslara birlikte katılırken bazen de ayrı ayrı katılabilirler. Burada amaç, bireylere sorunlar için günlük, pratik ve geçici çözümler sunmak değil, partnerlerin önce kendilerini ve ardından birbirlerini daha iyi anlayarak ilişkilerinde yaşadıkları problemleri “kendi potansiyel güçleriyle kalıcı bir biçimde” aşmalarını sağlamaktır.

Dokuz Tip Mizaç Modeli çerçevesinde Mizaç Uyumu-İmtizaç Danışmanlığı, bireylerin davranış, duygu ve düşüncelerinin şekillenmesine etki eden ve yaşam boyu değişmeyen “mizaç tiplerini” temel alır. Buna ek olarak danışmanlık süresince bireysel farklılığımızı oluşturan karakter ve kişilik yapıları da, mevcut sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bu danışmanlıkta temel hedef bireylere, olaylara hangi pencereden bakıp nasıl algıladıklarının farkındalığının sağlanması ve aralarındaki bireysel farklılıkların ilişkilerinde ne gibi sorunlara yol açtığının üzerine çalışılmasıdır. Unutmamak gerekir ki; ilişkilerde problem olan, bireysel farklılıklarımız değil bireysel farklılıklarımızı algılayış ve yaşayış biçimlerimizdir.

Mizaç Uyumu-İmtizaç Danışmanlığında gündemi oluşturan konular genel olarak, geçimsizlik, hayat görüşlerindeki farklılıklar, kişilik çatışmaları, kıskançlık, maddi problemlerin ilişkiye zarar veriyor olması, bağımlılık, evlilik depresyonu, güven problemleri, aldatma, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar, boşanma ve ayrılma süreçleridir. Ayrıca evliliğe hazırlanan bireylerin ilişkilerinin analiz edilmesi ve uyumlu ya da riskli olan noktaların üzerinde durulması, evlilikte nelere dikkat etmeleri gerektiği ya da boşanma sürecindeki bireylerin kendilerine ve çocuklarına kalıcı bir hasar vermeden sağlıklı bir ayrılma süreci yaşayabilmeleri de en önemli gündem konularımız arasındadır.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17