Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Danışmanlık bir lüks değil ihtiyaçtır...

 

Evlilik ve Çift Danışmanlığı, evli ya da evli olmayan çiftlerin, ilişkilerinde karşılaştıkları sorunları Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanlarıyla birlikte ele alıp değerlendirdikleri ve yine birlikte çözüme kavuşturdukları bir danışmanlıktır. Evlilik ve Çift Danışmanlığında, çiftler arasında yaşanan, duygusal, düşünsel ve davranışsal problemler, psikologlar tarafından kişilerin mizaç tipleri göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Böylelikle danışmanlığa başvuran her bir çift için “genel geçer öneriler yerine” “çiftlerin mizaç tiplerine ve potansiyellerine uygun” en iyi yol haritası belirlenir. Evlilik ve Çift Danışmanlığında çiftler, uzmanlarımızın yönlendirmesiyle bazen seanslara birlikte katılırken bazen de ayrı ayrı katılabilirler. Burada amaç, çiftlere sorunlar için günlük, pratik ve geçici çözümler sunmak değil, partnerlerin önce kendilerini ve ardından birbirlerini daha iyi anlayarak ilişkilerinde yaşadıkları problemleri “kendi potansiyel güçleriyle kalıcı bir biçimde” aşmalarını sağlamaktır.

Dokuz Tip Mizaç Modeli çerçevesinde Evlilik ve Çift Danışmanlığı, çiftlerin davranış, duygu ve düşüncelerinin şekillenmesine etki eden ve yaşam boyu değişmeyen “mizaç tiplerini” temel alır. Buna ek olarak danışmanlık süresince bireysel farklılığımızı oluşturan karakter ve kişilik yapıları da, mevcut sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bu danışmanlıkta temel hedef çiftlere, olaylara hangi pencereden bakıp nasıl algıladıklarının farkındalığının sağlanması ve aralarındaki bireysel farklılıkların ilişkilerinde ne gibi sorunlara yol açtığının üzerine çalışılmasıdır. Unutmamak gerekir ki; ilişkilerde problem olan, bireysel farklılıklarımız değil bireysel farklılıklarımızı algılayış ve yaşayış biçimlerimizdir.

Evlilik ve Çift Danışmanlığında gündemi oluşturan konular genel olarak, geçimsizlik, hayat görüşlerindeki farklılıklar, kişilik çatışmaları, kıskançlık, maddi problemlerin ilişkiye zarar veriyor olması, bağımlılık, evlilik depresyonu, güven problemleri, aldatma, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar, boşanma ve ayrılma süreçleridir. Ayrıca evliliğe hazırlanan çiftlerin ilişkilerinin analiz edilmesi ve uyumlu ya da riskli olan noktaların üzerinde durulması, evlilikte nelere dikkat etmeleri gerektiği ya da boşanma sürecindeki çiftlerin kendilerine ve çocuklarına kalıcı bir hasar vermeden sağlıklı bir ayrılma süreci yaşayabilmeleri de en önemli gündem konularımız arasındadır.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17