Ergen Danışmanlığı

Danışmanlık bir lüks değil ihtiyaçtır...

 

Ergenlik dönemi çocuğunuzun yaşamında, duygusal, düşünsel ve bedensel açıdan çok hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem, kişilik gelişiminde çok önemli bir yer tutar. Bu süreçte onların doğuştan gelen potansiyel ve eğilimlerini tanıyıp anlamak ve onlarla kendilerini tanımalarına yardımcı olacak bir iletişim köprüsü kurabilmek, sağlıklı bir karakter ve kişilik gelişimi için son derece önemlidir.

Bu dönemde gençler, kendilerine çok sık “ben kimim?” sorusunu sorup, kimliklerini tanımaya ve anlamlandırmaya çalışırlar. Kendilerini tanıma ve “birey” olma sürecinde; bazen içedönük, bazen dışadönük, bazen hırçın, asi ve öfkeli, bazen de uyumlu ve sevecen olmak gibi tutarsız görünen davranış ve tutumlar sergileyebilirler. Aslında çocuklarımızın, ”büyüdükçe değişiyor, farklılaşıyor“ gibi görünen davranış ve tutumlarının altında, tüm bu değişimlerin yönünü belirleyen çok önemli bir yapı vardır. Bu yapı, çeşitli atasözlerinde “insan 7’sinde neyse 70’inde de odur”, “can çıkar huy çıkmaz”, “kurt köyünü (tüyünü) değiştirir, huyunu değiştirmez”, “huy canın altındadır”, “sütle giren huy, canla çıkar” şeklinde de ifade edilen mizaçtır.

Her bir mizaç tipinin kendine özgü, gelişime açık olumlu ve olumsuzluğa açık risk potansiyelleri bulunur. Bu durumu toprağa ekilen bir tohumun hava, su ve güneşe maruz kalarak gelişmesine benzetebiliriz. Bu tohumun çürümeye terk edilmesi ya da uygun koşullar altında geliştirilmesi mümkündür. Ancak tohumun sağlıklı bir ağaca dönüşebilmesi için önce “tohumun cinsini, dolayısıyla ona uygun koşulların neler olduğunu – nasıl bir bakım verilmesi gerektiğini” bilmemiz gerekir. Benzer bir biçimde bir gencin uygun bir yaklaşım sayesinde -tıpkı meyve veren sağlıklı bir ağaç gibi- tüm olumlu potansiyellerini sergilemesi mümkündür. Ancak diğer taraftan yeterince tanınmayan, dolayısıyla ortaya çıkmak için uygun koşulları bulamayan potansiyeller yaşam boyu gizli kalabilir. Hatta genellikle bu durumda aileler, olumlu potansiyellerini sergilemeye imkan bulamayan gençlerin “olumsuz potansiyel özellikler sergilemesini” “tuhaf ve sorunlu” bulurlar…

Ergenlik çağında, çocukların genel şikayeti ailelerinin onları yeterince anlamadığını düşünmeleridir. Aynı şekilde siz de çocuğunuzun sizi anlamadığını ve onun için yapmış olduklarınızı fark etmediğini veya size değer vermediğini/saygı duymadığını düşünebilirsiniz. Bir sorunla karşılaştığınızda etraftan/büyüklerinizden öğrendiğiniz ya da kitaplardan okuduğunuz yöntemleri uygulamanın işe yaramadığını tecrübe etmiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda anne-babalık becerilerinizin yetersiz kaldığını düşünebilir ve ne yapmanız gerektiği konusunda kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. İşte tam da bu noktada Dokuz Tip Mizaç Modeli Uzmanları olarak bizler, “çocuklarınızla aranızda yaşanan sorunların çözümsüz olmadığını hatırlatmak” ve size yardımcı olmak için buradayız.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17