Ergenlik Problemleri

Ergenlik, yaygın olarak “çok önemli bir kriz dönemi” diye bilinir ve ergenlik deyince aklımıza genellikle “isyan, buhran, problemler, asi davranışlar ve çatışmalar” gelir. Elbette küçük çocukluktan, yetişkinliğe doğru adım atılan bu değişim ve dönüşüm dönemi aynı zamanda bu tür “krizlerin” de en fazla yaşanabildiği dönemdir. Çünkü bir yandan korunmaya ve esirgenmeye ihtiyaç duyan; bir yandan da bağımsızlaşma arzusu ve kısmen de potansiyeli taşıyan çocuğunuz; sizin tarafınızdan anlaşılmak ve kabul edilmek isterken, aynı zamanda anlaşılması zor davranışlar sergileyebilir. Hem “özgür olmak” isteyebilir, hem de özgürlüğün getirdiği “kendi yaşamını planlama, geleceğini düşünme, güvenliğine dikkat etme” gibi sorumlulukları kabul etmek istemeyebilir. Bu dönem gençler için genellikle yeni deneyimler, keşif ve heyecanı barındırırken, ebeveynler için daha çok kaygı ve biraz da “eyvah, çocuğumun kontrolünü kaybediyorum, ne yapmalıyım” endişesini yaşatabilen bir dönemdir. Peki her çocuğun ergenlik dönemi ergenlik problemi ile mi geçer? Ya da her çocuk ergenlik döneminde asilik, hırçınlık, ebeveyne karşı çıkma gibi davranışlar mı sergiler?

Çevrenizdeki gençlere şöyle bir bakın; bazıları ergenlik döneminde daha dışa dönük, konuşkan ve girişken davranabilirken, bazıları içe döner, sessizleşir ve durgunlaşır. Bazı gençler ergenlik döneminde “çok iyimser ve hayalci” olabilirken, bazıları “son derece kötümser ve geleceğinden umutsuz” olabilir. Peki ebeveynler birbirinden çok farklı davranışlar sergileyebilen çocuklarına nasıl yaklaşmalıdır?

Günümüzde ergenlik döneminde anne-babaların gençlere nasıl davranmaları gerektiğini anlatan çok sayıda kitap ya da internet sitesi bulabilirsiniz. Ancak burada yazılanları okumak sizin için beklediğinizin aksine daha fazla akıl karıştırıcı olabilir. Örneğin bir kitapta “çocuğunuzla arkadaş gibi olun” yazarken, başka bir kitapta “sınır koyun” yazdığını okuyabilirsiniz. Peki hangisi doğrudur? Ya da bu yazılarda yazan bilgiler her çocuk-her aile için uygun mudur? Bu tür kitap ve yazılarda yazan bilgilerin birçoğu doğru, ancak her çocuk ve aile için uygun değildir! Burada asıl önemli olan “sizin çocuğunuzun bu dönemde neye ihtiyaç duyduğudur”.

Ergenlik döneminin sorunsuz geçmesi mümkün müdür?

Bu güne dek her ne kadar pek çok uzman “kriz yaşanmayan bir ergenliğin” bir başka problemli durumu ifade edebileceğini söylese de ergenlik=çatışma ve problem demek de çok doğru değildir. Çünkü aslında çocuğunu “yeterince tanıyan”, onun doğuştan gelen olumlu potansiyellerini bilen ve bu potansiyelleri sergilemesi için uygun bir psikolojik ortam oluşturabilen, diğer yandan çocuğunun “olumsuzluğa açık riskli özelliklerini” tanıyan anne babalar, çocuklarının ergenlik dönemini “olumsuz bir kriz dönemi olarak” geçirmesini önleyebilirler.

“Peki çocuğunuzun olumlu potansiyel özelliklerini nasıl bilebilirsiniz?”

“Çocuğunuzun olumlu potansiyellerini ortaya çıkartacak biçimde sağlıklı kişilik gelişimine nasıl destek olabilirsiniz?”

“Çocuğunuz için hangi yaklaşımın uygun olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?”

“Çocuğunuzun hangi riskli özelliklere sahip olduğunu nasıl bilebilir, bu özellikleri sergilemesini nasıl önleyebilirsiniz?”

İşte bu noktada Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanları olarak bizler, daha ilk görüşmede çocuğunuzun olumlu potansiyel ve olumsuzluğa açık riskli özelliklerinin kaynağı olan mizaç tipini tespit ediyoruz. Eğer çocuğunuzla aktif olarak bir kriz-sorun yaşıyorsanız, bu krizin çözümüne odaklanıyoruz. Ardından çocuğunuzun olumlu potansiyellerinin ortaya çıkmasını destekliyor, olumsuzluğa açık riskli özelliklerin ise önlenmesi ya da daha az sergilemesi üzerinde duruyoruz. Ve elbette tüm bunları çocuğunuzun doğuştan gelen ve yaşam boyu değişmeyen, algı, arayış, ihtiyaç ve motivasyonlarını belirleyen mizaç tipi temelinde yapıyoruz. Ayrıca bu süreçte sizlerle çocuğunuzla aranızda sağlıklı bir iletişim köprüsü kurmanıza yardımcı olacak çok önemli püf noktalarını paylaşıyoruz. Sizin ve çocuğunuzun psikolojik ihtiyaçlarına göre danışmanlık seanslarımızı zaman zaman çocuğunuzla baş başa, zaman zaman da tüm aile bir arada yürütüyoruz.

Ergenler ve aileleriyle yürüttüğümüz danışmanlık süreçlerinde sıklıkla üzerinde durduğumuz konu başlıkları;

Anne-baba ile iletişim

Ergenle iletişim

Kimlik kazanma, sağlıklı özgürleşme

Sorumluluk almayı isteme, sorumluluklarını yerine getirme

Uyum ve davranış problemleri

Bağımlılıkla ilgili sorunlar (anne-baba, bilgisayar, madde,vb.)

Okul, ders çalışma ve öğrenme ile ilgili problemler

Sınav kaygısı ve stresiyle baş edememe

Dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü

Sosyal fobi, çekingen kişilik

Yeme sorunları

Mutsuzluk, keyifsizlik, isteksizlik

Kendine güvenle ilgili sorunlar

Tikler, tırnak yeme, takıntılı davranışlar

Cinsel rol karmaşası

Masturbasyon ve diğer cinsel davranışlar

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz.

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 99 66

ANKARA MİZMER TEL  :  0532 061 47 17

Bir önceki Tarihsel bir sistemin yeni bir mizaç modeline evrimi: Dokuz Tip Mizaç Modeli başlıklı yazımızda Dokuz, evrimi ve mizaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir