Depresyon

Depresyon Tedavisi

Günümüzde, ekonomik zorluklar, iş bulamama, evlilik problemleri, sosyal meseleler, sınav stresi derken hepimiz hayatımızın belirli bir döneminde depresyonla burun buruna geliyoruz. Kimimiz buna can sıkıntısı derken kimimiz de yaşadığımız depresyonu görmezden geliyoruz. Peki nedir bu depresyon? Depresyon genel anlamıyla insanların gündelik hayatlarında birçok nedenden ötürü yaşadıkları “duygusal çökkünlük hali“dir.  Bu çöküntü dönemi eğer tedavi edilmezse, kronikleşebilir ve tedavi edilmesi daha güç hale gelebilir.

Kişinin günlük yaşamda karşılaştığı, “bir yakınını kaybetmek, işten çıkarılmak, evlilik-ayrılık, çocuk sahibi olmak” gibi aile yaşamındaki önemli değişiklik ve gelişmeler, askerlik ya da zorunlu görev gibi bireyi duygusal olarak zorlayabilecek dönemler, kişinin depresyona sürüklenmesine neden olabilmektedir.

Depresyon bazı bireylerde kişinin içe kapanması hali gibi algılanabilirken bazı kişilerde de kişilerin oldukça hareketli ve fiziksel olarak aktif oldukları bir süreç gibi görülebilir. Bazı bireylerde ise kabaca ifade edersek bu iki çökkün ve hareketli dönem arasında gidip gelmeler olur.

Depresyon temelde bir duygu durum bozukluğu olup “tek kutuplu duygu durum bozukluğu, bipolar depresyon, manik-depresif epizod” vb. terimlerle de kendi içinde çeşitli türleri vardır. Ancak siz tüm bu terimleri bir yana bırakıp düşünecek olursanız:

  • son zamanlarda kendinizi her zamankinden daha fazla mutsuz hissediyorsanız ve yaşamdan tat almadığınızı düşünüyorsanız
  • yaşama sevincinizi kaybettiğinize inanmaya başladıysanız
  • iştahınız azaldıysa ya da arttıysa
  • istemediğiniz halde kilo aldıysanız ya da verdiyseniz
  • cinsel isteğinizde artma ya da eksilme olduysa
  • kendinize zarar vermeyi ya da hayatınızın son bulmasının daha iyi olacağını düşünüyorsanız… depresyonda olabilirsiniz.

Depresyon kişinin, ailesinden ve arkadaşlarından çokça duyduğu “gez, dolaş, kafana takma, boşver” vb. söylemlerle üstesinden gelemeyeceği oldukça önemli bir psikolojik tablodur. Depresyonu yenebilmek ya da depresyondan çıkabilmek için bundan daha fazlasına yani bir uzman desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki depresyon tedavisinde sadece ilaçla tedavi çoğu zaman tek başına işe yaramamaktadır. Bu noktada psikolojik destek ön plana çıkmakta olup psikolojik danışmanlık, psikoterapi depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılmakta ve yeterli sonuç vermektedir.

Depresyon

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

Bir önceki Tarihsel bir sistemin yeni bir mizaç modeline evrimi: Dokuz Tip Mizaç Modeli başlıklı yazımızda Dokuz, evrimi ve mizaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir