Cinsel Problemler

“Cinsel yaşam deyince akla ilk gelen şey çiftlerin fiziksel cinsel ilişkiden aldıkları haz ve doyumdur. Oysa cinsellik kavramında fiziksel cinsel ilişkinin payı, bilinenin aksine çok da fazla değildir. Ancak fiziksel cinsel ilişki olmadan da çiftler arasında tam ve bütüncül bir cinsel yaşamdan bahsedilemez.”Aşk-ı Mizaç Kitabından

Cinsellik, sağlıklı, kaliteli ve mutlu bir evliliğin olmazsa olmaz parçalarından biridir. Diğer yandan duygusal ve düşünsel açıdan birbiriyle çok uyumlu olan çiftler bile uyumlu bir fiziksel cinsel yaşama sahip değillerse, ilişkileri önemli bir çıkmaza girebilir. Özellikle bizim gibi cinselliği bir tabu olarak görmeye eğilimli olan toplumlarda cinsel problemler, gizli kapılar ardında çiftlerin yaşamını bir kabusa dönüştürebilir. Belki de en büyük problem de erkeklerin “erkekliklerine”, kadınların ise “kadınlıklarına” kötü söz gelmesini istemedikleri ya da utandıkları için kendilerini en büyük “erkeklik ve kadınlık zevki” olan cinsellikten uzak kalmaya mahkûm etmeleridir. Oysa cinsel problemler her ne kadar bir bireyin yaşamını çok büyük oranda olumsuz etkileyebiliyor olsa da çözümü belki de en basit ve kısa süren psikolojik sorunlar arasındadır. Uygun bir yaklaşımla tedavi edilmediğinde ise “öfke, sinirlilik, tedirginlik, kaygı, anksiyete” ve özellikle kadınlarda “baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, el ve ayaklarda uyuşma, mide bulantısı, çarpıntı, bayılma” gibi çeşitli “ek sorunlar” görülmesine yol açabilir.

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler

Vajinismus (ilişkiye girememe),

Cinsel isteksizlik,

Orgazm olamama,

Cinsel tiksinti.

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemler

Erken boşalma,

Sertleşme problemleri,

Cinsel isteksizlik,

Orgazm olamama.

Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanları olarak bizler, çiftlerin “tam ve bütün” olmalarının önündeki en büyük engellerden biri olan cinsel sorunları yalnızca “fiziksel cinsellik” açısından değil, çiftlerin “hem fiziksel hem duygusal hem de düşünsel ihtiyaçlarını” göz önünde bulunduran bütüncül bir yaklaşımla ele alırız.  Bu sayede bizlere yalnızca “fiziksel cinsellik sorunlarıyla” başvuran çiftler bile, danışmanlık süresince cinsel problemlerini çözmenin yanı sıra “birbirlerini daha yakından tanımanın”, “birbirinin hem fiziksel, hem duygusal hem de düşünsel ihtiyaçlarına karşılık verebilen uyumlu bir çift” olmanın mutluluk ve rahatlığını yaşayabilirler.

Cinsel sorunlar her kültür, yaş, eğitim ve olgunluk düzeyindeki bireylerde görülebilir. Ancak her birey cinsel sorununu kabul edip bu konuda bir uzmana başvurmaya cesaret edemeyebilir. Oysa bu süreçteki en önemli basamak olan “ilk adımı” atmayı başarıp bir uzmana başvuran danışanlarımızın pek çoğu sürecin sonunda şöyle söyler: “Keşke size daha önce gelseymişiz”…

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz.

Tel: 0212 543 33 20

Tel: 0532 624 92 66

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Problemleri başlıklı makalemizde Ergenlik, Problemleri ve terapi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir