Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi döneminde anne-babaların çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmeleri bu dönemin oldukça kolay atlatılmasını sağlayabilirken, diğer taraftan yanlış ya da çocuğa uygun olmayan bir yaklaşım sergilemeleri hem ebeveyn hem de çocuğun ilerki yaşamını oldukça olumsuz etkileyebiliyor. Elbette “çiş ya da kakasını tuvalete yapmayı öğrenemeyen çocuk” olmuyor ancak alt ıslatma (enürezis),dışkı kaçırma (enkoprezis), çok titiz hatta takıntılı bir kişilik geliştirme gibi sorunların pek çoğunun temeli daha bu dönemde atılabiliyor. Özellikle çocuğunuzun mizacı fazla titiz ve temiz olmaya zaten eğilimliyse, “size göre normal olan” bir yaklaşım, onu temizlik konusunda takıntılı olmaya itebiliyor.

Çocuğunuzun altını ıslatma ve dışkısını kaçırma davranışlarını hangi amaçla yaptığı, aslında bu davranışıyla size ne mesaj verdiği oldukça önem taşıyor. Elbette çocuğunuz için en doğru, en etkili ve kolay tuvalet eğitimi ipuçlarını bilmek için öncelikle onun mizacını tanımanız gerekiyor. Bazı mizaç tipindeki çocuklar bunu ebeveynini cezalandırma amacıyla kullanırken, başka mizaçtaki bir çocuk bu davranışı kardeş kıskançlığından veya kaygı duyduğundan yapabiliyor. Bunun yanı sıra pek çok mizaç tipinde oldukça etkili olan bazı ipuçlarını sizler için şöyle sıralayabiliriz;

Hazırlık

 1. Tuvalet eğitimine hazır olduğunuzdan emin olun. Elbette çiş ya da kakasını tuvalete yapmayı öğrenecek kişi siz değilsiniz. Ancak bu hassas dönemde çocuğa doğru yaklaşımı sergileyebilecek kadar sabırlı olması ve ona özel bir zaman ayırması gereken kişi sizsiniz. Dolayısıyla özellikle işlerinizin yoğun olduğu, gergin ya da tahammülsüz olduğunuz bir dönemdeyseniz, tuvalet eğitimini daha en baştan kısa bir süreliğine ertelemeyi seçmelisiniz.

 2. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğundan emin olun. Çocukların tuvalet eğitimine hazır oldukları yaş dönemi ortalama 24-36 ay arasıdır. Ancak çocuğunuzun yaşının uygun olması her zaman bezden kurtulmaya hazır olduğu anlamına gelmeyebilir. Aynı zamanda çocuğunuzun bezliyken dahi en az 1 saat kuru kalıyor olmasına dikkat edin.

 3. Çocuğunuzun çiş ya da kakasını yapmadan önce size verdiği işaretleri dikkatli takip edin. Bezi çıkarttığınız zaman bu işaretler sizin en büyük yardımcınız olacak. (Eğer çiş ya da kakasını yapmadan önce hiçbir işaret vermiyorsa, henüz tuvalet eğitimine hazır olmayabilir.)

 4. Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkın ve ondan kendisine güzel mi güzel bir lazımlık seçmesini isteyin.

 5. Lazımlığı evinizin güzel bir köşesine koyun (hatta belki de salonunuzun ortasına!). Gün içinde çocuğunuzun lazımlıkla oynamasına, bezi üzerindeyken korkmadan lazımlığa oturup kalkmasına ve lazımlığa alışmasına izin verin.

Bezi Çıkartma

 1. Bu aşamanın başında bir an için durup yeniden düşünün; çocuğunuz bezinin çıkmasına gerçekten hazır mı? Çünkü bezi bir kez çıkarttığınızda köprüden önce son çıkışı da geçmiş olacaksınız. Tuvalet eğitiminin en önemli noktalarından biri kararlı olmanız. Ancak bezi bir kez çıkarttıktan sonra işlerin yolunda gitmediğini düşünüp yeniden bağlamayı seçerseniz, daha sonra ikinci denemeniz tahmin ettiğinizden de zor olabilir.

 2. Hem kendinizin, hem çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğundan eminseniz ve tüm işaretleri yeterince izlediyseniz çocuğunuzun bezini bir daha bağlamamak üzere çıkartabilirsiniz.

Tuvalete Alıştırma

 1. Çocuğunuzun o çok sevdiği ve zaten oturup kalkmaya alışkın olduğu lazımlığı onunla birlikte tuvalete taşıyın ve çocuğunuza sakince “artık onun yeri burası ve sen de büyük abiler-ablalar gibi çişini/kakanı buraya yapacaksın tatlım” açıklamasını yapın.

 2. Çocuğunuz çişi ya da kakası geldiğine dair işaretleri vermeye başladığında onu tuvalete götürün ve işi bittiğinde temizliğini yapıp lazımlığı birlikte tuvalete boşaltın.

 3. Çişi ve kakasıyla vedalaşmasına izin verin. Çocuklar vücutlarından çıkan çiş ve kakanın kendilerinin bir parçası olduğunu düşünmeye eğilim gösterebilirler. Bu nedenle onlara göre vücutlarının bir parçası olan dışkılarıyla vedalaşmak istemelerini anlayışla karşılayın. Örneğin neşeli bir veda için sifonu birlikte çekebilir ve arkalarından el sallayabilirsiniz.

 4. Eğer çocuğunuz mizacı itibariyle titiz ve temiz olmaya zaten eğilimliyse ellerini yıkamasını bir kez söyleyip kendisi yıkayana kadar banyoda bekleyin. Aksi takdirde birden fazla hatırlatma yapmanız, bu konuda zaten titiz olmaya eğilimli olan çocuğunuzun kaygılanmasına ya da fazla titizlenmesine yol açabilir. Ancak çocuğunuz mizacı itibariyle temizlik konusunda rahat olmaya eğilimliyse birkaç kez söylemeniz, hatta ellerini yeterince temiz yıkayana kadar ona yardımcı olmanız gerekebilir.

 5. Zaman zaman oyuna dalıp altına kaçırdığında sabırlı ve sakin kalmaya özen gösterin. “Bir daha böyle yapma” gibi uyarılarda bulunmadan ve kızmadan sessizce üzerini değiştirin. Çünkü çocuğunuzu çişi ya da kakası geldiğinde tuvalete gitmeye itecek olan şey “ona yaptığınız hatırlatma ve uyarılar değil, tuvalette sizinle geçirdiği keyifli dakikalar” olacaktır.

 

Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, çocuğunuzun altını ıslatma ve dışkı kaçırma problemiyle nasıl baş edebileceğinizi öğrenmek için bizlere başvurabilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

Bir önceki Akupunktur başlıklı yazımızda akupuntur, alternatif tıp ve bireyseldanismanlık.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir