Sigarayı Bırakma Çabasının Psikolojik Boyutu

Çoğu insan nikotin bağımlılığından dolayı sigarayı bırakma konusunda başarısız olduğunu düşünür. Bu durumun asıl nedeni psikolojiktir. Kısa bir süre daha nikotin nedenli bir sigara isteğinizin süreceği doğrudur. Ancak sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra kanınızdaki nikotin seviyenizin sıfıra inmesinden dolayı yaklaşık bir hafta sonra oluşan istek nikotin açlığından kaynaklanmamaktadır. Bu isteğiniz yalnızca psikolojik kaynaklıdır.

Sigara tüketen kişiler sigarayı bırakmalarının ardından geçen bir haftalık sürede sigara içme isteklerinin azalması konusunda şaşkınlık yaşarlar. Geçen sürede nikotin vücuttan atılmış, sigaraya duyulan ihtiyaç gün be gün azalmıştır. Bunun yanı sıra oldukça büyük bir çoğunluk ise uzun süre geçmesine rağmen sigaraya duyulan istek ve ihtiyacın azalmadığından şikayet ederler. Bu noktada bilmemiz gereken ve sigarayı bırakma yolunda rotamızı belirlemeye katkı sağlayacak etken, sigaranın yalnızca bir nikotin bağımlılığından ibaret olmadığıdır.

Bu işin bir de psikolojik boyutu vardır ki asıl olay burada başlayıp burada biter. Bu nedenle iki üç ay sonra bile sigara içme isteği duyabilirsiniz. Sigara bırakma terapileri psikolojik danışmanlık alanında, tereddüt yaşamadan deneyebileceğiniz sigara bırakma konusunda kısır döngüden kurtulmanızı sağlayacak, umutla başlayan ve hüsranla sonuçlanan denemelerden kurtulmanıza yardımcı olacak en etkili yoldur.

Psikolojik danışmanlık ve sigara bırakma terapisi, işkence haline gelmiş denemelerinize son vererek en kısa yoldan çözüme götüren ve sigarayı bırakma sırasında en önemli desteği sağlayan seçenektir. Sigarayı bırakma eylemi sırasında sigarayı nasıl bırakırım, sigara içmeden nasıl yaşarım korkularınızdan arınmanızı sağlayarak başarıya ulaşmanızda yardımcı olan bireyseldanismanlik.com kısa sürede hedefinize ulaşmanızı sağlayacak ve başladığınız noktaya geri dönmenizi yani yeniden sigaraya başlama seçeneğini ortadan kaldıracaktır.

Sigara içen insanlar bu esnada rahatladıklarını, iyi hissettiklerini, stresten uzak olduklarını dile getirirler. Bu hissiyatın da nikotin yüzünden oluştuğunu zannederler. Halbuki bunun nedeni nikotin değil yine psikolojiktir. Sigara içenlerin rahatlama duygusunu yaşamalarının sebebi, kendilerini sigaraya bağımlı hale getirerek beyinlerine nikotin iletilmesini sağlamalarıdır. Sigara içmediklerinde azalan nikotin açlığı strese neden olarak sigara içme isteğini şiddetli hale getirir, sigara içildiğinde ise normale döner. Bu durum da insanların sigaranın rahatlattığı yanılsamasını yaşamalarına neden olur. Anlayacağınız ortada bir rahatlama söz konusu değildir. Başardığımız her şeyi ve bizi başarıya götüren etkenlerin psikolojik oranını düşünürsek, sigarayı bırakmanın psikolojik boyutunun ne kadar önemli ve dikkat çekilmesi gereken bir nokta olduğunu anlarsınız. Herhangi bir korku, endişe ya da rahatlama duygusu arayışı yaratan bir durum esnasında ‘’sigara rahatlatır’’ ya da ‘’sigara içmek sonucu değiştirecek’’ yanılsamalarına düşmekten ve kendinizi kandırmaktan vazgeçmelisiniz. Garantili bir sonuç için bireyseldanismanlik.com sitesinin size sunduğu çözümlerden yararlanın. Zaaf ve zayıflığınızdan kurtulmanıza yardımcı olmasını sağlayın. Birlikte kısa sürede ve kararlı adımlarla başarıya yürüyün.

’Sigarayı bırakmak çok zor’’ cümlesini hafızanızdan silerek, hayatınıza sigaranın değil, kendinizin yön vereceğini başta siz olmak üzere herkese kanıtlayabilirsiniz.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

 

Bir önceki Aile Danışmanlığı başlıklı yazımızda Aile Danışmanlığı, Alkol ve sigara bırakma terapileri ve çocuk terapileri hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorumlar. Yeni Yorum Gönder

Sigara bırakmak için birçok yol denedim. Sizinle tanışmak hayatımı değiştirdi. Emeğiniz için teşekkür ederim. Tüm çabalarınızı başlamadan bir kenara bırakın ve deneyime şans verin derim ben.Başrılarınızın devamını diliyorum bireysel danışmanlık.

Cevapla

defalarca çabaladım. Ancak kendimi ve çevremdekileri yıpratmakla kaldım. Artık profesyonel yardım almayı düşünüyorum. Belli bir yaştan sonra herşey daha zorlaşıyor. Yazınız herşeyin çok kolay şekilde olacağının altını çiziyor. Umarım sonuç dediğiniz gibi olur.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir