Özgüven Sahibi Çocuk Yetiştirme Konusunda Psikolojik Danışmanlık

Uyku esnasında özellikle gece uykusu sırasında anne – babası ile uyuma isteğinin önüne geçemeyen, sosyal ortamlarda arkadaşları ile vakit geçirmek yerine ebeveynlerinin yanında bulunmak isteyen çocukların güven duygusunun gelişmediği gerçeğine birçok uzman psikolog dikkat çekiyor. Çocukların özgüven sahibi olarak yetişebilmesi için ailenin sunduğu sevgi, şefkat ve destek kadar tutumlarının da bir o kadar etkili olduğunun hatırlatılmasında yarar var.

Oğlunuz sizden mütemadiyen yemeğini yedirmeniz için ısrar ediyorsa, uyku esnasında kendi odasında, kendi yatağında yatmak yerine sizinle uyumak için ısrarcı davranıyorsa, kızınız arkadaşları ile oyun kurmak ve oynamak yerine dizinizin dibinden ayrılmak istemiyor bunun yanı sıra soru yöneltildiğinde sizin cevaplamanızı istiyor, arkanıza saklanıyor yani gölgenize sığınıyorsa duyacaklarınıza kendinizi hazırlamalısınız. Her çocuk psikoloğu size özgüven eksikliği yaşayan ve ebeveynlerine bağımlı bir çocuk yetiştiriyor olabileceğinizi söyleyecektir.

bireyseldanismanlık.com bünyesindeki her çocuk terapisti çocukların yaşamında özgüven ve ebeveynden bağımsız hareket edebilme duygusunun bir anlamda geleceğini şekillendiren yapı taşları olduğuna dikkat çekmektedir. Sigara bırakma ve psikolojik danışmanlık konusunda alacağınız en kaliteli hizmeti çocuk psikoloğu rehberliğine ihtiyaç duyduğunuzda da sağlayan başarılı site çocuklarınızın yani geleceğini en iyi şekilde şekillenmesini istediğiniz en değerli varlıklarınızın gelişimi sırasında danışmanlık ihtiyacınızı en başarılı hali ile almanızı sağlıyor ve sizi aradığınız hizmet ile buluşturarak artık psikolog arıyorum cümlesini kurmanıza ihtiyaç duymamanızı sağlıyor.

Çocuklarda özgüven gelişimi ve ebeveynlerden bağımsız hareket edebilme davranışlarının gelişimi 0-3 yaştaki anne çocuk ilişkisi ile ilgilidir. Anne, çocuğunun zamanı geldiğinde bağımsız davranabilmesi ve sorunsuz bir şekilde ayrılma aşamasını gerçekleştirmesi için çocuğu ile sağlıklı bağlanabilmeyi başarmış olmalıdır. Sevgi çocukların gelişimlerinin her anında ihtiyaç duydukları olmazsa olmaz bir duygudur. Çünkü özgüven duygusu gibi bir çocuğun tüm hayatını etkileyen bir duygu ebeveynlerinin sevgi merkezli bakımı ve desteği ile kazanılır. Bu ebeveynlerin sevgi dolu yaklaşımlarının yanı sıra çocuklarının sağlam bir kişilik geliştirebilmeleri adına davranışlarının bağımsızlık kazanmalarını yönelik destekleyici şekilde olmalıdır.

Çocukların büyüme ve gelişme evresinde ilk üç yıl hayati bir önem taşımaktadır. Bu dönemde bebeğin tüm ihtiyaçları anne tarafından karşılanır. Bu dönemde bebeğin algısı anneyle bir bütün olduğu şeklindedir. Bu dönemde anne ile bebek ayrılmamalı, anne ile bebek arasına duygusal ya da fiziksel bir mesafe girmemelidir. Bebek bu bütünlüğü tamamen yaşayabilmelidir. Bebekte güven duygusu ancak bu şekilde gerektiği gibi gelişebilir.

Özgüven duygusuna sahip bir çocuk yetiştirmek istiyorum diyorsanız:

  • Bebeklik döneminde gerekli güven duygusunu geliştirin.
  • Çocuğunuzu becerilerine uygun sorumluluklar almasını sağlayın ve başarabilecekleri konusunda onlara cesaret verin.
  • Çocuğunuzun gerçekleştirilemeyecek isteklerinin neden yerine getirilmediği konusunda çocuğu tatmin edici şekilde açıklayıcı olun.
  • Çocuğunuzun bireysel olarak vakit geçirmesine olanak sağlayın ve onu bu konuda teşvik edin.

Attığınız her bilinçli adım ile çocuğunuzun kendi geleceğini adım adım şekillendirmesine olanak tanıyın.

Bir önceki Psikolojik Danışmanlık Rehberliğinde Hiperaktivite Tedavisi başlıklı yazımızda biorezonans hiperaktivite tedavisi, hiperaktif tedavisi ve Hiperaktivite hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Yorumlar. Yeni Yorum Gönder

Yazınız tüm ebeveynlerin başucu yazısı olmalı. Ne güzel yazmışsınız. Ağaç yaşken eğilir atasözünden yola çıkarsak başarılı olacağımız doğrudur. Ne kadar bildiğimizi düşünsekte bir bilene danışmakta her zaman fayda var.

Cevapla

Yeni anne oldum ve şimdiden bu gibi yazıları araştırıyorum malum zaman çabuk geçiyor. Çocuğumun en iyi şekilde yetişmesini sağlamak için zamanı geldiğinde desteğinizi almayı çok isterim. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Cevapla

Çocuk yetiştirmek tam bir sanat. Bu sebeple zamanı geldiğinde hiçbir anne baba destek ve öneri almaktan çekinmemeli. Bazı anne babaların bu konuyu gurur meselesi yaptığını görüyorum. Ne yazık. Amaç çocuğu en iyi şekilde büyütmekse elden gelen herşey yapılmalı diye düşünüyorum.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir