Evlilik Terapisinin Gerekli Olduğu Durumlar

 1. Evlilikte yaşanan ve meydana gelen problemlerine bireysel alınan terapi ile çözüm sağlanamıyorsa
 2. Sorunun ortaya çıkmasında eşlerin her ikisinin ya da herhangi birinin ilgisi bulunuyorsa
 3. Evlilik sorunlarını çözüme ulaştıramayan çift tarafından alınan karar ile evlilik terapisi uygulanmaya başlanabilir.

Evli çiftin iletişim problemleri yaşaması bir aile danışma merkezi ile iletişime geçerek çift terapisti ile görüşmeleri için yeterli bir neden olabilir. Bir eş diğer bir eşe nazaran değişmesini istediği, hoşnut olmadığı duygu, düşünce ve bazı durumları söylemekte, ifade etmekte zorlanabilir. Bazen bunu gerçekleştirmeye çalıştığında sıkıntı bile yaşanabilir. Evlilik terapisi, eşlerin birbirini gerçekçi ve olması gerektiği gibi görmelerini sağlayan değişim yaşamalarını sağlar.

Çiftlerin evlilik terapisi almaları bir aile danışmanı rehberliğinde ilerlemeleri yaşadıkları ya da yaşayacakları cinsel, sosyal ve ekonomik yaşamlarındaki sorunların önüne geçmesini yanı sıra anne-baba rollerini yaşamınızda oturtmanıza katkı sağlayacaktır. Evlilik terapisti ve aile danışmanı her şeyden önce yani evlilikte yaşanan çatışma, problem ve bozukluklardan önce evliliği tüm özellikleri ile her yönü ile değerlendirmeli ve o yönde bir yol izlemelidir.

Evlilik Terapisi Hangi Bireyler veya Çiftler İçin Gereklidir?

 1. Çiftler ya da eşlerden biri iletişim problemleri yaşıyorsa
 2. Ortada bir sadakatsizlik söz konusu ise
 3. Özel hayat ve iş hayatı arasında bir dengesizlik mevcutsa
 4. Çocuklar davranış problemleri sergiliyorlarsa ya da okulda sorunlar yaşanıyorsa
 5. Aile fertlerinden birinin kaybı yaşanmışsa
 6. Aile içinde çözüme ulaşmayan anlaşmazlıklar, çatışmalar yaşanıyorsa
 7. Çocukluk yıllarında travma-travmalar ile karşı karşıya kalınmışsa
 8. Tekrar evliliğe adım atan eşler
 9. Evlatlık edinmiş bir aileyseniz
 10. Aile içinde şiddet söz konusuysa
 11. Aile içinde cinsel taciz olayı yaşanmış, maruz kalınmışsa
 12. Evlilik yaşamınız sırasında depresyon ile karşı karşıya kalmanız gibi nedenler zaman kaybetmeden evlilik terapisi almanızı gerektiren nedenlerdir. Psikolojik danışmanlık arayışında olanlara uzman kadrosu ile yardımcı olan bireyseldanismanlık.com alkol ve sigara bırakma terapileri, çocuk psikoloğu gibi konularda da yardım alacağınız ilk adres olmakla birlikte evlilik terapisi konusunda da güveninizi hızla kazanacak ve sizi hızlı bir başarı sürecine kavuşturacak donanımlı bir sitedir. Evlilik ilişkilerinde ve aile ilişkilerinde her bir aile ferdinin yaşanmış ya da yaşanması muhtemel olaylar karşısında tutumları, kaygıları ve savunmaları tüm aile fertlerini etkiler beraberinde paylaşılır. Evlilikteki mutsuz olan taraf sıklıkla tartışmalar sırasında eşini sorumlu tutar. Bu problemlerin önüne geçmek veya sonlandırmak için yapacağımız en doğru adım size rehberlik edecek ve olumsuzlukları ortadan kaldıracak bir evlilik terapisti ile evlilik terapisine başlamaktır. Unutmamak gerekir ki her zorluğu kendiniz aşmak zorunda değilsiniz. Doğru yardım her daim daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır. En önemlisi de daha fazla yara almadan sorunları sonlandırmaktır.

Bir önceki Sigarayı Bırakma Çabasının Psikolojik Boyutu başlıklı yazımızda psikolojik danışmanlık, Sigara bırakma terapileri ve sigara bırakma terapisi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorumlar. Yeni Yorum Gönder

Boşanma oranları bu kadar artmışken çiftlerin danışmanlık ve evlilik terapisti ile görüşme olaylarını ciddiye alması gerektiğini düşünüyorum. Kimse mükemmel değil. Desteğe ihtiyaç duymakta ayıp değil. Hala bu şekilde lanse ediliyor. Kötü giden bir durum varsa düzeltmek bizim elimizde. Yazı bu anlamda yol gösterici olmuş. Başarılar.

Cevapla

Evliliği sallantıda olan ne ilk ne de son insan olmadığımı biliyorum. Sanırım bunu kendime bile hala itiraf edemiyorum. Tek aradığım çözüm. Yazınızı okumak kendimle az da olsa yüzleşmeme yardım etti. Bu durumu sindirip eşimle size gelmek verdiğim en iyi karar olacak sanırım.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir