Dikkat Eksikliği Çocuklarda Nasıl Bir Öneme Sahip?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında en sık görülen psikiyatrik sorunların başında gelmektedir. Bir eğitim ve öğretim sorunu olmakla birlikte bu durum aileyi beraberinde okula, kısacası toplumu ilgilendiren ve her bireyin konu hakkında daha fazla bilinç kazanmasını gerektiren bir sorundur. Erken teşhiste sorunun çözümünde çok daha fazla yol alınacağı için dikkat eksikliği tedavisi yolculuğunda büyük rollere sahip sağlık çalışanlarının ve eğitimcilerin ağırlıklı olarak daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Dikkat eksikliği tedavi merkezleri arayışınıza son veren ve çözümle çok daha etkili ve çabuk karşılaşmanızı sağlayan bireyseldanismanlık.com dikkat dağınıklığı tedavisi konusunda aklınızda hiçbir soru işareti kalmasına olanak bırakmıyor. Psikolojik danışmanlık, sigara bırakma ayrıca çocuk psikoloğu konusunda almak istediğiniz en kaliteli hizmetin etkili bir şekilde sizinle buluşturarak İstanbul dikkat eksikliği tedavisi dendiğinde akla ilk gelen isim oluyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üç şekilde sınıflandırılıyor ve ona göre bir tedavi süreci izleniyor. Bu sınıflandırma aşırı, çok fazla hareketlilik, dikkat eksikliği ve impulsivite şeklinde gerçekleştiriliyor.

Aşırı hareketlilikte çocuk kendine hakim olamayacak şekilde hareketlidir. Enerjileri hiç bitmez, asla sakin oyunlar tercih etmez. İkazları göz ardı ederler ve sabit bir şekilde oturamazlar. Oturması sağlansa bile bir uzvu el ve ayakları mütemadiyen hareket halinde olur. Dürtüsel olarak sıklıkla hareket ederler örneğin konuşma aralarına izinsiz müdahale etmeleri en çok yaptıkları davranış şeklidir.

Dikkat eksikliği düzenli bir çalışma ve odaklanma gerektirdiği için özellikle eğitim süreci başladığında fark edilir ve daha çok belirgin hale gelir. Bu çocuklar için ödev yapmak tam bir işkencedir. Uzun süre bir yerde sabit kalamadıkları için sıklıkla bahaneler yaratarak ödev masasından kalkma eğilimindedirler.

Başladıkları işi bitirme konusunda problem yaşarlar. Verilen yönergeyi hemen gerçekleştirmek yerine birkaç defa tekrarlamak zorunda bırakırlar. Yaptıkları eylemden çabuk sıkılarak diğerine geçerler. Dikkatleri çabuk ve her an dağılmaya açıktır. Yönelttiğiniz konuşmayı dinlemiyor izlenimi verirler. Dikkatleri çabuk dağıldığı için bir kısmını çoğu zaman zaten dinlemiyorlardır.

Impulsivite yani dürtüsellikte en sık gerçekleştirdikleri davranışlar arasında yer almaktadır. Bu esnada yapılan en sık şey düşünmeden harekete geçmektir. Beraberinde görülen davranışlar, sabırsızlık, aşırı tepki verme, fevrilik, sıra beklemeye tahammül edememe, davranışları ve söylemleri ile arkadaşlarını çevredekileri rahatsız etme şeklinde görülür. Bu durum yüzünden istenmeyen özellikle arkadaşları arasında istenmeyen çocuğa dönüşebilmektedirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığında ilaç tedavisi etkili bir yer tutmaktadır. Psikolojik tedavi ve destek ile de ihtiyaç duyulan tedaviye çok daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Bu sürecin doğru bir şekilde işlemesi için yapılacak en önemli adım aile, hekim ve okul arasında güçlü bir işbirliğinin sağlanmasından geçmektedir.

Her şeyden önce bir suçlu aramayı ya da çocuğunuzu suçlamayı bırakarak durumu kabul etmek çocuğunuza, onun geleceğine beraberinde kendinize yaptığınız en büyük iyilik olacaktır. Bu süreci en iyi şekilde atlatmak ve uzman kadronun sizi kısa sürede tedavi ile buluşturmasını istiyorsanız, dikkat eksikliği tedavisi İstanbul gibi bir metropolde daha etkili sonuçlanır diyorsanız bireyseldanismanlık.com faydalı olduğu birçok hastalarının arasında sizleri de görmek istiyor olacaktır.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

Bir önceki Özgüven Sahibi Çocuk Yetiştirme Konusunda Psikolojik Danışmanlık başlıklı yazımızda bireyseldanismanlık.com, çocuk psikoloğu ve çocuk terapisti hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorumlar. Yeni Yorum Gönder

Çocuğuma iki yıl önce dehb tanısı kondu. Az çok bilgi sahibi olduğum için öğrendiğim andan itibaren destek almaya başladım. Çocuğumunda benimde yaşamımız daha kolay bir hale geldi. Yazınız ile de desteğin ne derecede gerekli olduğunu vurgulamışsınız. Yazınız benim gibi umarım birçok kişiye ışık olur.

Cevapla

Yazınız biz DEHB yaşayan çocuklara sahip ebeveynlerin yaşadıklarını anlatan en güzel yazılardan. Bu zorlukları yansıtabilen herkes büyük bir saygıyı hakediyor. Birebir desteğiniz için en yakın zamanda irtibat kurmak istiyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Cevapla

Bu yazınız başta olmak üzere diğer yazılarınızı da ilgi ile okudum. Ebeveynlere öncelikli tavsiyem. Yardım almaktan çekinmesinler. Ben çocuğuma bu şekilde yardımcı oldum desteğiniz için tekrar tekrar teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun.

Cevapla

Özge Hocamıza teşekkürler, ilaçlara mahkum edecektik neredeyse çocuğumuzu

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir