Çocuklarda Korku

Yetişkinler için sıradan olan bazı sesler, görüntüler ve hayvanlar, bazen çocuklar için çok korkutucu, ürkütücü olabilir. Çocuğun gelişimi devam ettikçe korktuğu durum ve nesneler de, bulunduğu yaşa göre değişkenlik gösterir. Pek çok anne-baba çocuklarının korkuları olmasından ve böyle zamanlarda ne yapacaklarını bilememekten yakınırlar. Bu gibi durumlarda öncelikle her çocuk için verilen hap reçete önerilerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü her çocuğun korkusunun kaynağı farklı oluyor. Örneğin bazı çocukların korkusunun altında “orada ne var?”, “bu nasıl bir şey?”, “bana zarar verir mi” gibi meraklı düşünceler yatar. Bazı çocukların korkularının altında “başıma kötü bir şey gelebilir-düşebilirim” vb fiziksel;  bazılarının ise “ya annem beni artık sevmezse” gibi duygusal nedenler yatar. Çocukların sık yaşadığı korkulardan bahsedecek olursak eğer bunların arasına yalnız yatma korkusu, karanlık korkusu, ayrılık korkusu, ölüm korkusu gibi korkular yer almaktadır.

Çocuğunuzun korkularının meraklı düşüncelerden kaynaklandığı durumlarda yaygın olarak bilinen “orada niçin korkulacak bir şey olmadığını açıklama, çocuğu bilgi ile ikna etme” yöntemi oldukça etkili ve sağlıklı olabilir.  Ancak korkularının kaynağı meraktan çok duygular olan çocuklar için korkuyla ilgili bilgi vermek gereklidir. Örneğin akşam eve gelirken koskoca bir köpeğin sizi kovaladığını ve eve kendinizi zor attığınızı düşünün. Bu durumda eşinizin “köpeğin aslında zararlı olmadığı ve size bir şey yapmayacağıyla ilgili bilgi vermesi, bir de üstüne sizi ikna etmek için birlikte çıkıp köpeğe bakmanız için ısrar etmesi durumunda ne hissederdiniz? İşte duygusal nedenlerle korkular yasayan çocuğunuzu korkacak bir şey olmadığına ikna etmeye çalışmanız ya da “korktuğu yere birlikte gidip bakmak istemeniz” tam onlara bunu hissettirir.

Diğer yandan kaynağı anlaşılmayan ve dolayısıyla doğru ve etkili bir yaklaşımla sakinleştirilmeyen korkular, çocuğunuzun kişiliğinde önemli izler bırakabilir. Ayrıca size ihtiyaç duyduğu korku dolu anlarda sergilediğiniz yanlış bir yaklaşım kendisini anlaşılmamış hissetmesine ve içten içe anne-çocuk bağının zarar görmesine yol açabilir.

Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanları olarak bizler, çocukların korkularıyla baş etmelerinde en etkili ve doğru yaklaşımı belirlemek adına öncelikle onların mizaç tipini belirliyoruz. Ardından bir yandan çocuklar için mizaç tipine en uygun desteği sunarken diğer yandan anne-babaları “çocuklarının korkuları karşısında nasıl davranmaları” gerektiği konusunda adım adım bilgilendiriyor ve yönlendiriyoruz.

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

Bir önceki Madde Bağımlılığı başlıklı yazımızda alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı ve madde kullanımı ile mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir