Aile Danışmanlığı

Evli çiftlerin evlilik danışmanlığı almaya karar verirken sergiledikleri tutum çok önemlidir. Eşlerin ortak kararı ile sorumluluklarının farkında olarak evlilik danışmanlığı almaları başlayan bu sürecin temelini oluşturmaktadır.

Çiftlerin yaşamış oldukları problemler sonrasında sergiledikleri tutum ve davranışlar bu problemlerin çözüm sürecindeki en temel göstergedir. Eşlerin evlilikten önceki dönemlerinde birbirlerinin yanı sıra ilişkilerini de tanıması yaşanabilecek problemlere karşı nasıl çözüm yoluna gidecekleri konusunda belirleyici olacaktır. Yaşanan tüm ilişkilerde büyük ya da küçük problemlerin yaşanması muhtemeldir. Sorun çıkmadan süren bir aile hayatı ya da evlilik hayatı örneği vermek neredeyse hayal ile eşdeğerdir. Yaşanan ya da yaşanması muhtemel evlilik ve aile yaşamı problemlerinde sabır oldukça önemli bir erdemdir. Var olan ve çabalarınızın sonuçsuz kaldığı problemlerinizde aile terapisti veya evlilik terapisti gibi profesyonel yardım sağlayacak kişilerden yardım almanızda fayda var.

Çok sayıda çift terapisti, problemleri çözüme ulaştırarak çiftlerin samimiyetini ortaya çıkarabileceğini düşünmektedir. Halbuki bizim hedefimizde amaçladıklarımıza ve problemlere çözüm bulunmasına aynı anda odaklanmak söz konusudur. Çift terapisi sırasında bu hedef gerçekleştirilerek terapi süreci çift için daha verimli hale getirilir.

bireyseldanismanlik.com sunduğu psikolojik danışmanlık, çocuk psikoloğu, alkol ve sigara bırakma terapileri katkısıyla sorunları hızla çözüme ulaştıran evlilik ve çift terapileri ile de ihtiyacınız olan yardımı çift terapisi, aile terapileri ile almanızı sağlıyor. Aile danışmanlığı konusunda ihtiyaç duyacağınız tecrübesi ile içinden çıkılamayacağını düşündüğünüz sorunlardan kurtularak evli çift terapisi etkisi ile de daha sağlıklı bir ilişkiye merhaba diyeceksiniz.

Aile psikoloğu/evlilik danışmanının eşler ile gerçekleştirmiş olduğu iletişimde dengeyi koruması oldukça önemlidir. Evlilik sürecinde meydana gelen problemlerde eksik ya da fazla çiftin her ikisinin de etkisi olduğu unutulmamalıdır. Çift var olan sorunun çözüm aşamasında aynı derecede sorumluluğa sahiptir. Aile ve evlilik danışmanı bunu çifte her aşamada hatırlatmak ve hissettirmekle yükümlüdür. Bu etkiyi yaratmayı her daim başarıyla gerçekleştiren aile danışmanlığı merkezi olan bireyseldanismanlik.com çiftlerin sorumlulukları ile yüzleşebilmelerini ve gereken sorumluluğu alabilmelerini sağlar. Her ne yaşanırsa yaşansın birbirlerine karşı desteklerini sürdürmelerinin devamlılığını sağlayabilme adına yapılması gerekenleri gerçekleştirir. Evlilik terapisi sırasında asla taraf tutulmaz ve taraf tutulduğu imajı yaratılamaz. Aksi takdirde amaçlanan çözüm gerçekleşmemekle kalmaz durum başlanılan noktadan daha kötü bir hal alabilir. Bu durumla karşı karşıya kalmama adına sorunun ya da sorunların çözüm sürecinde eşlerin sürece katkı sağlamaları adına tutumlarında denge sağlayacak bir yol izlenir. Bu sürecin olmazsa olmazlarından biri de hem danışılana hem de çiftlerin birbirine oluşturacakları güven duygusudur. Bu gerekli ortamın oluşmasında en çok katkı sağlayacak olan aile danışmanı, evlilik terapistidir. Bunun yanı sıra yargılamadan uzak durma ve gizliğe gösterilecek özen en az duyulacak güven kadar önemlidir.

Süregelen bu süreçte ailede çocuk bulunuyorsa onların da durumu önem arz etmektedir. Çocukların olduğunu düşünürsek ebeveynlerin ilişki çatışmasının ortasında kalan çocuklarla ilgili danışman/terapist tarafından çiftler bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirme sırasında özellikle çocukların iki ateş arasında bırakılmamaları ve kutuplaşma ve bir diğer ebeveynden uzaklaştırma çabasına girilmeme konusu vurgulanmalıdır. Eğer gerekiyorsa uzman çocuk psikoloğu konusunda yardım alınmalı çocukların da bu süreci yara almadan ve fazla etkilenmeden atlatabilmesi sağlanmalıdır.

Bir önceki Paylaşım & Eğitim Akademisi Etkinlik Seminerleri-1 başlıklı yazımızda Akademisi, Eğitim ve Etkinlik Seminerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir