Çocuk Sahibi Olma

Çocuk sahibi olmayı istemek kadar istememek de doğal karar. Kimileri çocuk sahibi olmayı kutsal bir meziyet olarak görürken kimilerine göre bir öncelik taşımıyor.

Peki çocuk sahibi olmaya karar verirken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuk sahibi olmaya karar verirken isteklilik, ruhsal-duygusal ve bedensel sağlığın elverişliliği, yaş faktörü, ekonomik koşullar, eşler arasındaki uyum ve evdeki huzur gibi birçok genel geçer maddeler sorgulanır. Niçin çocuk sahibi olmak isteriz? Belki de karar verirken dikkat edilmesi gereken hususlardan önce kendimize biçtiğimiz annelik ve babalık rollerine nasıl bir anlam yüklediğimize bakmamız gerekiyor. “Çocuk sahibi olmak istiyor musun?” sorusuna eşlerden biri “Hazırım” derken diğeri “Hazır değilim” dediğinde cevapların arasında nasıl bir farktan söz edebiliriz? Sadece içgüdüsel bir ihtiyaç olabilir mi?

Tam da bu noktada mizaç (huy) ile ilgili olarak “ihtiyaçların dilini anlamak” bu sorulara iyi bir yanıt olabilir. Mizaç tipimize göre varoluşsal pozisyonlarımız ve yönelimlerimiz, istek ve beklentilerimiz değişkenlik gösterdiğinden, farklı mizaçta olan eşlerin çocuk sahibi olmaya bir diğer değişle ana-babalık rollerine bakış açısı da değişiyor.

Çocuğumu nasıl en iyi şekilde yetiştirebilirim? Çoğu zaman anneler ve babalar farkında olarak veya olmayarak kendi bireysel ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre çocuk yetiştirebiliyor. Kimi zaman kendi çocukluk dönemindeki çevresel koşullarla kıyaslayarak kimi zaman ise kendi mizaçlarının geliştirilmesi gereken özelliklerini çocuklarına atfediyorlar. Peki ya çocuğunuzun mizacı? Çocuğunuzun doğuştan getirdiği olumlu ve olumsuzluğa açık yönleri onların kendi yaşam biçimlerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını şekillendirir. Anne babaların beklentilerinin çocuğun mizacıyla örtüşmemesi sonucu ebeveynler ve çocukları arasında çatışma meydana gelebilir. Özellikle erken yaşlarda çocuğun kendi mizacına rağmen anne babanın beklentilerini karşılamaya çalışması onda anksiyete (kaygı) meydana getirebilir hatta bu çatışma ergenlik döneminde kimlik arayışı problemlerine kadar uzanabilir. Dolayısıyla çocuğun biricikliğini göz önünde bulundurarak, yaşamda aldığı varoluşsal pozisyonuna uygun şekilde yetiştirmek ancak onun mizaç yapısını iyi tanımakla gerçekleşebilir.

Çocuğun ailedeki rolünü iyi tanımak, kendi yerini bulabilmesi için ona korunaklı olduğu kadar bireysel/özgür bir alan oluşturmasına izin vermek gerekir.

Çocuk sahibi olmak önemli bir karar ve ciddi bir sorumluluk olduğundan, her şeyden önce eşlerin birbirleriyle olan uyumu çok önemlidir. Eşlerin arasındaki uyumsuzluk çözülmediği takdirde, çoğu zaman çocuğa “evlilik/ilişki kurtarıcısı” rolü yüklenebilir. Bu rol çocuğun taşıyamayacağı bir yük olmakla birlikte, varlığını gerçekleştirme yolculuğunda bir engel teşkil edebilir.

Unutulmamalıdır ki aile çocuğun kendi mizacını keşfetmeye başladığı ilk yerdir.

Çocuk sahibi olmaya karar verme sürecinde psikolojik destek ve ebeveyn olarak kendi ihtiyaç dilinizi anlamak, çocuğunuzun mizaç özelliklerini tanıyarak “daha iyi anne baba olmak“ için psikolojik danışmanlık/psikoterapi hizmeti almak için merkezimize başvurabilirsiniz.

Çocuk Sahibi Olma

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17

Bir önceki Uyum Problemleri başlıklı yazımızda bireysel danışmanlık, dokuz tip mizaç ve DTMM hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir